Biblioteka
Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
#NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa https://www.facebook.com/hashtag/narodowyprogramrozwojuczytelnictwa
Jest nam bardzo miło poinformować, że nasza szkoła uzyskała rządowe wparcie w formie dotacji w kwocie 12 000 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021- 2025”. Wkład własny szkoły wyniósł 20%.
Głównym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru bibliotek szkolnych oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację wydarzeń promujących czytelnictwo.
Dzięki dofinansowaniu nasza biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowości wydawnicze, lektury szkolne, książki historyczne, słowniki. Zakupiono również nowe meble – regały i biurko biblioteczne.
Odnowiona czytelnia szkolna z dnia na dzień zdobywa nowych miłośników. Proponowane działania rozwijające zamiłowanie do literatury przyciągają zarówno młodszych jak i starszych uczniów.
Godziny otwarcia biblioteki
Poniedziałek: 13:00 - 16:00 Wtorek: 7:30 - 10:30 Środa: 12:00 - 15:00 Czwartek: 7:30 - 10:30 Piątek: 12:00 - 15:00Nowy Rok, nowe wyzwania
w KSIĄŻKOWYM NIEKALENDARZU.Zapraszam serdecznie do zabawy – w każdym miesiącu nowe wyzwania, a przez cały rok
WIEŻA WYZWAŃ CZYTELNICZYCH.Wszelkie informacje w szkolnej bibliotece.
COOL Biblioteka
Drodzy Uczniowie klas 4 – 8,
dnia 2 grudnia 2024r. na szóstej godzinie lekcyjnej odbyło się pierwsze (organizacyjne) spotkanie naszej COOL Biblioteki.
Podczas pierwszych zajęć powstała skromna choinka (załączone zdjęcie), na którą możecie zrobić
i powiesić ozdoby. Udało nam się także stworzyć wstępny plan wspólnego spędzania czasu w COOL Bibliotece.Wszystkie osoby, które chciałyby współtworzyć naszą COOL Bibliotekę proszę o zgłaszanie się do mnie. Potrzebne są głowy pełne pomysłów, serca bijące dobrym bitem i uśmiechy dla każdego.
Na bibliotecznej tablicy pojawił się również Książkowy Niekalendarz z wyzwaniami na miesiąc grudzień – zapraszam do zabawy.
W bibliotece szkolnej uczniowie klasy 7 zrobili książkową choinkę, co wcale nie było takie proste, jak może się wydawać.
Każdego dnia, w oczekiwaniu na święta, otwieramy okienko w bibliotecznym kalendarzu adwentowym.
Razem z Grinch'em zapraszam do naszej biblioteki.
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
Ostatni miesiąc roku
Drodzy Uczniowie,
nadszedł ostatni miesiąc roku. Wszyscy czekamy na św. Mikołaja i święta.
Aby ten czas upływał nam w miłej, wesołej i przyjaznej atmosferze, zapraszam do szkolnej biblioteki, gdzie każdego dnia będziemy odkrywać "okienko" w bibliotecznym kalendarzu adwentowym.
6 grudnia zrobimy książkową choinkę. Mile widziane kolorowe łańcuszki.
Zapraszam wszystkich do zabawy i wspólnego spędzania czasu.
Czekam na Was, z ciepłymi pozdrowieniami.
Bibliotekarka :)
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
Drodzy uczniowie i rodzice!
Zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie “Ze szkolnej ławki na okładki” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Miasta Lublin, którego organizatorem jest Księgarnia Bookland. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8. Pula nagród w konkursie wynosi 25 tysięcy złotych!
Zadanie konkursowe podzielone jest na dwie kategorie:
- klasy 1-3 namaluj nową okładkę do swojej ulubionej książki,
- Klasy 4-8 sfotografuj nową okładkę do swojej ulubionej książki.
Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 15 listopada.
Wszystkie informacje na temat konkursu znajdziecie na stronie
www.bookland.com.pl/konkurs-ze-szkolnej-lawki-na-okladki.Fundatorami nagród w konkursie są wydawnictwa Alexander, Zielona Sowa, Labreto, Castro, SQN, Agora, Winning Moves, Buchmann, Uroboros, Wydawnictwo WAB, Filia, Czarna Owca, No Bell, MARTEL, Trefl Books oraz Helion.
Patronem medialnym jest Polskie Radio Lublin
Książkowy Niekalendarz i książkowe Bingo
Drodzy Uczniowie,
W tym roku szkolnym, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, kontynuujemy zabawy z KSIĄŻKOWEGO NIEKALENDARZA i KSIĄŻKOWEGO BINGO.
W miesiącu wrześniu jednym z wyzwań było znalezienie w dowolnej książce trzeciego zdania ze strony 11 i napisanie go kredą na chodniku. Wyzwanie podjęli uczniowie klasy trzeciej oraz uczniowie klas czwartych.
W wyniku tej zabawy powstały trzy teksty – jeden na chodniku przed szkołą, a dwa na szkolnym boisku. Można je również poznać w naszej bibliotece. Zapraszam serdecznie.
Drodzy Uczniowie,
w dniach 22–28 września obchodzony jest TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą brak dostępu do informacji.
Bardzo proszę poszukajcie informacji, jakie książki dla dzieci i młodzieży spotkały się z zakazem dostępu dla czytelników. Może są to pozycje, które dobrze znacie, lubicie, czy macie na półce w domu.
Przynieście je do naszej biblioteki, żebyśmy mogli wspólnie zrobić wystawę KSIĄŻEK ZAKAZANYCH.
Życzę Wam owocnych poszukiwań i oczywiście służę pomocą.
Justyna Dziełak – bibliotekarz 1SSPDrodzy Uczniowie,
z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszam wszystkich Uczniów do „Książkowego BINGO” oraz
„Książkowego NIEKALENDARZA” – szczegóły w bibliotece szkolnej... :)
Pozdrawiam.
Justyna Dziełak – bibliotekarz 1SSP23 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. W naszej szkole postanowiliśmy uczcić ten dzień wspólnym czytaniem. Wybraliśmy książkę pt. „Opowieści dzieci, które chcą być szczęśliwe” Alexa Rovira. To był mile i wartościowo spędzony czas.
21Informacje z biblioteki
Drodzy Uczniowie,
mam dla Was kilka informacji, z którymi, proszę, abyście się zapoznali:
1) Dnia 2 kwietnia był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (święto powstało w 1967r.).
Jak wiecie w naszej bibliotece możecie znaleźć wiele ciekawych pozycji książkowych, które czekają na Was. Zapraszam do odwiedzin i wspólnego czytania.
2) Dnia 23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W naszej bibliotece możecie dowiedzieć się, co to są te prawa autorskie i jak ważne jest ich poszanowanie.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tematem, gdyż w dobie dzisiejszych social mediów musimy wszyscy zwracać uwagę na to, z czego korzystamy, co udostępniamy w sieci, aby nie ponosić kar z tytułu nie przestrzegania praw autorskich.
Justyna Dziełak – bibliotekarz 1SSP
konkurs!
Drodzy Uczniowie.
Jak wiecie 21 marca to PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, na którą już z utęsknieniem czekamy. To także ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI, w związku z czym chcę Was bardzo serdecznie zachęcić do napisania wiersza o wiośnie, bo jak to powiedział Piotr Skrzynecki (polski aktor, scenarzysta, reżyser): " W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy".
Napisane wiersze proszę przynosić do biblioteki szkolnej, do dnia 26.03.2024r. (wtorek). W razie pytań - zawsze służę Wam pomocą. Najciekawsza twórczość zostanie nagrodzona i znajdzie miejsce na szkolnych tablicach, tak aby każdy mógł ją docenić.
PAMIĘTAJCIE: "Wiersze to przygody Waszych myśli" (Adam Gwara).
Zapraszam do twórczej zabawy.
Justyna Dziełak (biblioteka 1SSP)
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
Teatr w bibliotece
Podczas naszych ostatnich zajęć odwiedzieliśmy Panią Justynę z biblioteki szkolnej, która ukazała naszym małym aktorom, korzyści czerpania inspiracji z książek.
Wspólnie, uczyliśmy się akcentować, ćwiczyliśmy mimikę twarzy oraz wykonywaliśmy ćwiczenia aktorskie. Bibliotekarka przekazała dzieciom wiele cennych wskazówek. Podsumowując, ciekawe doświadczenie i świetna zabawa.
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
7
Przerwa na czytanie
Już kolejny raz z rzędu nasza szkoła uzyskała dyplom uczestnictwa w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwa "Przerwa na czytanie".
W tym roku wraz z nami czytało zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem 563 800 osób z Polski i świata!
"Liczby w naszej akcji mają znaczenie ale razem z Wami cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości." - słowa organizatora Anny Giniewskiej pomysłodawczyni i koordynatorki akcji z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
W przyszłym roku też czytamy na przerwie!
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
Rozstrzygnięcie zabawy " Przyłapani na czytaniu"
Drodzy uczniowie w dniu dzisiejszym (08.11.2023.) słodkim upominkiem oraz pamiątkowym dyplomem zostali nagrodzeni uczniowie, którzy wzięli udział w zabawie "PRZYŁAPANI NA CZYTANIU".
Zapraszam wszystkich do biblioteki, ponieważ to miejsce, w którym nie tylko są książki, ale również fajna zabawa i wspólnie spędzany razem czas.
Justyna Dziełak
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
Zdjęcia książek
Drodzy Uczniowie klas 1 - 3,
na drugim piętrze, na szkolnym korytarzu znajdziecie na stole znajdziecie różne, kolorowe, ciekawe książki. Mam nadzieję, że Was zainteresują i w trakcie przerw między lekcjami chętnie będziecie po nie sięgać. Może Wasze Panie Wychowawczynie zrobią Wam zdjęcia, z których zrobimy wspólnie szkolną gazetkę. Zapraszam do zabawy, życzę przyjemnej lektury.
Justyna Dziełak - bibliotekarka
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025
PRZYŁAPANI NA CZYTANIU
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, miesiąc październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W związku z tym chciałabym zaprosić Was do wspólnej zabawy: PRZYŁAPANI NA CZYTANIU.
Zabawa polega na wykonaniu fotografii, której tematem jest osoba "przyłapana" na czytaniu książki w różnych miejscach i sytuacjach (w domu, w szkole, w autobusie, w parku itp.).
Liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość.
Do zabawy można zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia jednego autora w formie elektronicznej i z nazwą w temacie: nazwisko, imię, klasa (np. Nowak Iga 5a).
Zdjęcia należy przesłać do 31.10.2023r. na adres e'mail biblioteki: biblioteka1ssp@onet.pl
Zapraszam do wspólnej zabawy.
Z pozdrowieniami.
Justyna Dziełak
REALIZACJA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021 - 2025